Home Другие виды спорта Разное Denis Vieru s-a clasat pe locul şapte la turneul de la Zagreb

Denis Vieru s-a clasat pe locul şapte la turneul de la Zagreb

Judocanul moldovean Denis Vieru (66 kg) s-a situat pe locul şapte la turneul internaţional Grand Prix, desfășurat la Zagreb (Croaţia), relatează MOLDPRES.

El i-a învins pe Elios Manzi (Italia), Pavel Petrikov (Cehia), i-a cedat câştigătorului turneului Tal Flicher (Israel) în grupa sa, intrând în recalificări unde i-a pierdut lui Baruch Shmailov (Israel).

Evoluţia sa a fost cea mai bună printre membrii lotului naţional. „A avut şansa de a deveni premiant, dar în recalificări i-a lipsit concentrarea în finalul partidei cu Shmailov. A condus aproape pe tot parcursul ei. Sper să tragă concluziile necesare pe viitor”, astfel a comentat pentru agenţie astăzi prestaţia la turneu antrenorul echipei naţionale, Veaceslav Bacal. Tehnicianul a mai adăugat că chiar dacă nu a urcat pe podiumul de premiere, Denis Vieru este cel mai bine poziţionat în clasamentul mondial. „El se află pe locul 18. Obiectivul nostru este să încheiem topul în primii 25 pentru a obţine astfel dreptul de a participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo (Japonia). Acest scop este trasat şi în faţa celorlalţi membri ai lotului”, a spus tehnicianul.

La turneul de la Zagreb au mai participat încă trei judocani moldoveni: Iulian Piatcovschi (73 kg), Nicon Zaboroşciuc şi Dorin Goţonoagă, ambii la categoria de greutate până la 81 de kilograme. Primii doi au câştigat meciurile din runda inaugurală după care au suferit înfrângeri în următoarea etapă şi au fost eliminaţi din concurs. Aceeaşi soartă a avut şi Nicon Zaboroşciuc, care a suferit înfrângere în primul tur.

Toţi vor concura la finele acestei săptămâni la turneul internaţional de la Budapesta (Ungaria).

Judoul este una dintre cele mai populare probe sportive în Republica Moldova. De-a lungul anilor 11 reprezentanţi ai ei au devenit premianţi la Campionatele Europene şi Mondiale.