Home Другие виды спорта Разное Alexandrin Guțu a devenit campion mondial de cadeți!

Alexandrin Guțu a devenit campion mondial de cadeți!

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guțu (71 kg) a obținut medalia de aur la Campionatul Mondial de cadeți, care s-a încheiat ieri la Zagreb (Croația), relatează MOLDPRES.

În calea sa spre prima treaptă a podiumului de premiere el i-a învins, în ordine, pe Eimantis Vilimas (Lituania, 2-4, abandon, faza calificărilor), Giorgi Sheptishvili (Georgia, 2-0, optimile de finală), Stepan Starodubțev (Rusia, 10-0, sferturile de finală), Abdulah Ates (Turcia, 6-4, semifinale) și în meciul decisiv pentru titlul de campion l-a devansat cu scorul 12-2 pe Shu Yamada (Japonia).

”Felicitări sportivului și antrenorilor care l-au pregătit. Le doresc succese frumoase și în continuare”, a postat pe o rețea de socializare antrenorul Tudor Cârlan de la Liceul Internat-Republican cu Profil Sportiv, coleg de breaslă cu antrenorul tânărului performer, Mihail Cucu.

Coechipierul Leonid Moroz (48 kg) a avut șansa de a obține medalia de bronz, dar a cedat cu scorul 0-2 în meciul disputat cu Arshad Arshad (India).

La campionat au mai participat Corneliu Rusu (55 kg), Ion Donici (60 kg), Veniamin Beregoi (65 kg), Artur Cucereanu (71 kg), Grigore Teleman (80 kg) și Daniel Pirtachi (92 kg).

Cel mai bun luptător moldovean de stil greco-roman este Serghei Mureico (categoria supergrea), medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atlanta (1996).