Home Другие виды спорта Бокс

Бокс

Dumitru Galagoț și Vasile Belous au câștigat turneul ”Algirdas Șocikas” de la Kaunas

Boxerii moldoveni Dumitru Galagoț (64 kg) și Vasile Belous (69 kg) au câștigat turneul internațional ”Algirdas Șocikas”, care s-a desfășurat la Kaunas (Lituania), transmite MOLDPRES.

Dumitru Galagoț a fost desemnat învingător în meciul final disputat cu compatriotul Mihail Cvasiuc. Vasile Belous l-a devansat în duelul decisiv pe francezul Lehot Romain.

Pe locul doi s-a clasat la categoria sa de greutate Victor Carapcevschi (75 kg), care în partida finală l-a înfruntat pe reprezentantul gazdelor Vytautas Balsys. De o distincție de bronz s-a învrednicit coechipierul Andrei Zatușevschi (91 kg). Astfel, toți membrii lotului moldovean condus de antrenorul emerit Petru Caduc, reprezentanți ai Școlii specializate din Grimăncăuți (Briceni), au devenit premianți. ”Este o victorie comună a școlii noastre, un rezultat logic al antrenamentelor desfășurate. După o mică refacere vom continua pregătirile către cea de-a doua ediție a Jocurilor Europene, care vor avea loc în iunie la Minsk (Belarus)”, a declarat astăzi pentru agenție Petru Caduc.

La turneu au participat boxeri din nouă țări.

Turneul consacrat memoriei lui Algirdas Șocikas s-a desfășurat pentru a 23-a oară. La ediția din 2017, Veaceslav Gojan a fost desemnat cel mai bun boxer al turneului. El este cel mai performant pugilist moldovean din toate timpurile, având în palmares o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008) și titlul de campion european (Ankara, 2011). Algirdas Șocikas (14 mai 1928 – 21 noiembrie 2012) a fost multiplu campion al Uniunii Sovietice la categoria supergrea, dublu campion al Europei.

Alexei Zavatin s-a clasat pe locul doi la ”Cupa Guvernatorului”

Boxerul moldovean Alexei Zavatin (categoria supergrea) de la Școala specializată din Grimăncăuți (Briceni) s-a clasat pe locul doi la turneul internațional ”Cupa Guvernatorului”, care s-a desfășurat la Sankt-Petersburg (Rusia), relatează MOLDPRES.

În meciul final el i-a cedat lui Magomed Abdullaev (Azerbaidjan), campion mondial de tineret. ”Chiar dacă a fost învins în această partidă eu sunt satisfăcut de prestația sa. S-a deplasat bine în ring, a expediat lovituri puternice, punând adversarul său în dificultate. A fost un turneu util”, a declarat pentru agenție antrenorul lotului național Petru Caduc, care a urmărit pe video competiția la Grimăncăuți. Alexei Zavatin a fost secundat la turneu de antrenorul Vlad Caduc.

La Sankt-Petersburg au evoluat încă doi boxeri moldoveni, Dumitru Coșciug (81 kg) și Andrei Zaplitnâi (91 kg). Ei s-au clasat pe locurile cinci, respectiv, șapte în categoriile lor de greutate.

La turneu au participat pugiliști din 16 țări. În afară de Rusia, câteva dintre ele – Cuba, Kazahstan, Uzbekistan – figurează constant printre națiunile care dau tonul în această probă sportivă la turneele internaționale de amploare.

Locul premiant cucerit de Alexei Zavatin la Sankt-Petersburg este al doilea anul curent în palmaresul său. Anterior el a câștigat turneul internațional ”Beogradski pobednik” de la Belgrad (Serbia).

Davron Bozorov şi Andrei Zatuşevschi, câştigători ai turneului internațional de la Gomel

Boxerii moldoveni Davron Bozorov (69 kg) și Andrei Zatușevschi (91 kg) de la Școala specializată din Grimăncăuți (Briceni) au devenit câștigători ai turneului internațional ”Ziua Victoriei”, încheiat în week-end la Gomel (Belarus).

Ambii au fost desemnați învingători cu decizii împărțite (3-2) în meciurile finale disputate. Davron Bozorov l-a învins pe reprezentantul gazdelor, Vladislav Homiakov, iar Andrei Zatușevschi l-a devansat pe Vadim Kostiuchok din Ucraina. ”Davron Bozorov este un mare talent. Am toată încrederea că despre el o să mai auziți vorbindu-se la gradul superlativ. El a debutat la un turneu internațional de seniori”, a declarat astăzi pentru agenție antrenorul său, Petru Caduc. Davron Bozorov a susținut până în prezent 5 meciuri la nivel de seniorat și în 4 dintre acestea a învins. Unica înfrângere a suferit-o în finala campionatului național din anul curent, desfășurată în compania multiplului campion național Vasile Belous, premiant al Campionatului European. Andrei Zatușevschi este medaliat cu bronz la Campionatul Mondial Universitar din anul trecut.

Coechipierii Mihail Cvasiuc (64 kg) și Vlad Gavriliuc (75 kg), ambii medaliați la Campionatul European de tineret, și ei reprezentanți ai Școlii din Grimăncăuți, s-au clasat pe locurile doi, respectiv, trei. Echipa moldoveană a fost însoțită la turneu de antrenorul Mihail Muntean.

Cel mai bun boxer moldovean este Veaceslav Gojan, originar din Grimăncăuți, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008), campion european (Ankara, 2011). El s-a retras din sportul de performanță anul trecut.

Vasile Chirtoca a fost reales în funcţia de preşedinte al Federaţiei Moldoveneşti de Box

Vasile Chirtoca a fost reales în postul de preşedinte al Federaţiei Moldoveneşti de Box, relatează MOLDPRES.

„Boxerii moldoveni au obţinut rezultate bune în ultimii ani pe arena internaţională. Voi contribui ca pe viitor să nu fie mai rău decât a fost. Unul dintre obiectivele principale în activitatea Federaţiei va fi dezvoltarea infrastructurii și bazei materiale. Sper să fim prezenți la Jocurile Olimpice de la Tokyo (2020) şi doresc mult să obţinem acolo şi medalii”, a declarat Vasile Chirtoca.

Secretarul general al Federaţiei a fost reales Nicolae Savcov. Şeful consiliului de antrenori a fost desemnat Petru Caduc. Activitatea comisiei sportivilor va fi dirijată de Timofei Scriabin, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Seul. Cea a arbitrilor – de Anatolii Kaigorodov. A veteranilor – de Gheorghe Bugneac. Departamentul boxului profesionist va fi condus de Alexei Chirtoca.

„Cu toate dificultăţile întâmpinate, boxul moldovenesc se dezvoltă, progresează. Sper că despre performanţele boxerilor noştri vor auzi în lumea întreagă”, a opinat campionul european Veaceslav Gojan, prezent la adunare.

Federaţia naţională de box figurează cu cele trei medalii olimpice obţinute (bronz la Seul, 1988, Timofei Scriabin, bronz la Sydney, 2000, Vitalie Gruşac, bronz la Beijing, 2008, Veaceslav Gojan) printre cele mai bune din ţară. Vasile Chirtoca deţine postul de preşedinte al Federaţiei cu începere din 1991.

Victor Carapcevschi a stabilit, la Belgrad, un record în boxul moldovenesc

Victor Carapcevschi (75 kg) de la Școala din Grimăncăuți (Briceni), angajat în echipa sportivă a Brigăzii cu Destinație Specială ”Fulger”, a stabilit un record în boxul moldovenesc la turneul internațional ”Beogradski pobednik” de la Belgrad (Serbia), consacrat memoriei lui Branko Pesic, transmite MOLDPRES.

El a devenit singurul pugilist moldovean care a obținut 5 victorii la un turneu internațional de anvergură. La turneul din capitala Serbiei au participat sportivi din 22 de țări. Victor Carapcevschi a avut în calea sa spre prima treaptă a podiumului de premiere un parcurs excelent. El i-a învins, în ordine, pe Jihad Bousaamia (Tunis, 4-1), Filip Dzenic (Serbia, 5-0), Zoltan Harksa (Ungaria, 3-2), premiant la Mondiale, Serhat Guler (Turcia, 5-0), Birol Aygin (Turcia,5-0). ”A fost, pur și simplu, extraordinar. Unicul meci în care superioritatea sa a fost minimală a fost cel din sferturile de finală disputat cu Zoltan Harksa. În rest – avantaj clar, indiscutabil”, a declarat pentru agenție antrenorul lotului național, Petru Caduc.

Victor Carapcevschi, multiplu campion național, obține, în premieră, un asemenea succes în cariera sa. Pentru prima oară a triumfat la ”Beogradski pobednik” și supergreul Alexei Zavatin. În finală, el l-a învins cu scorul 4-1 pe reprezentantul gazdelor, Vladan Babic, iar în semifinală l-a devansat clar cu 5-0 pe campionul mondial și olimpic de tineret, cubanezul Alain Iyordan, naturalizat în Turcia.

Câștigător la Belgrad a devenit și Dumitru Galogoț (64 kg). El a mai urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere aici în 2015. Ambii performeri se antrenează la Grimăncăuți și sunt angajați în echipa sportivă a Departamentului Poliției de Frontieră a Ministerului Afacerilor Interne.

Trei câștigători la actuala ediție a turneului de la Belgrad a mai avut doar selecționata Rusiei, care a participat cu 10 boxeri. Lotul moldovean a fost alcătuit din 5 pugiliști. Andrei Zaplitnâi (91 kg) a cucerit medalia de bronz, iar Dumitru Coșciug (81 kg) a cedat în faza inaugurală. Ambii au suferit înfrângeri în meciurile disputate cu câștigătorii turneului, Serhii Gorskov (Ucraina) și Radjab Radjabov (Rusia).

Cel mai bun boxer moldovean este Veaceslav Gojan, medaliat olimpic cu bronz (Beijing, 2008), campion European (Ankara, 2011).

Până la turneul de la Belgrad, care s-a desfășurat pentru a 57-ea oară, câte 4 victorii avea la mari concursuri internaționale trei pugiliști moldoveni: Timofei Scriabin (1988), Vasile Belous (2009) și Veaceslav Gojan (2011).