• Russian (CIS)
  • Română (România)
  • English (United Kingdom)
Home Футбол

Футбол

Cupa Mondială de fotbal, rezultatele zilei a cincea

Reprezentativa Germaniei a învins, luni, la Salvador, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Portugaliei, într-un meci contând pentru grupa G de la Cupa Mondială, în care atacantul Thomas Muller a reuşit primul hattrick al competiţiei din Brazilia.

Golurile au fost marcat de Thomas Muller '11 (penalti), '45+1 şi '78 şi Hummels '32.

Din minutul 37, Portugalia a evoluat cu un jucător mai puţin după ce Pepe a fost eliminat pentru că l-a lovit cu mîna în faţă pe Muller şi a avut o reacţie nervoasă la adresa atacantului german lovindu-l cu capul.

La partidă a asistat şi cancelarul Germaniei, Angela Merkel.

Germania: Neuer - Boateng, Hummels (Mustafi '73), Mertesacker, Höwedes - Lahm - Khedira, Kroos - Ozil (Schurrle '62), Götze - Müller (Podolski '82). Selecţioner: Joachim Löw.

Portugalia: Rui Patricio - Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao (Almeida '65) - Moutinho, Veloso (Costa '46), Meireles - Nani, Hugo Almeida (Eder '28), Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Paulo Bento.

Arbitri: Milorad Mazici (Serbia), Milovan Ristici (Serbia), Dalibor Djurdjevici (Serbia) - Alioum (Camerun).

Meciul a fost jubiliar, al 100-lea din iatoria Campionatelor Mondiale.

Reprezentativa SUA a învins, luni, cu scorul de 2-1 (1-0), selecţionata Ghanei, într-un meci contînd pentru grupa G a Cupei Mondiale, în care americanul Clint Dempsey a reuşit să deschidă scorul în secunda 30, aceasta fiind cea mai rapidă reuşită de pînă acum la turneul din Brazilia.

Pentru SUA au marcat Dempsey '1 şi Brooks '86, iar pentru Ghana a înscris A. Ayew '82.

Ghana : Kwarasey - Opare, Jon. Mensah, Boye, K. Asamoah - Rabiu (Essien '71), Muntari - A. Ayew, Atsu (Adomah '77), J. Ayew (Boateng '59) - Gyan. Selecţioner: James Kwesi Appiah.

SUA: Howard - Johnson, Besler (Brooks '46), Cameron, Beasley - Jones, Bradley - Bedoya (Zusi '77), Dempsey, Beckerman - Altidore (Johhannsson '23). Selecţioner: Jurgen Klinsmann.

Cartonaşe galbene: Rabiu '30, Muntari '90+2.

Arbitri: Jonas Eriksson (Suedia) - Mathias Klasenius (Suedia), Daniel Warnmark (Suedia) - Norbert Hauata (Tahiti).

Reprezentativa Iranului a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, luni, la Curitiba, în compania selecţionatei Nigeriei, în grupa F de la Cupa Mondială, aceasta fiind prima partidă de la turneul final la care nu s-a înscris niciun gol.

Iran: Haghighi - Montazeri, Hosseini, Sadeqi, Pouladi - Heydari (Shojaei '90), Nekounam, Teymourian, Hajsafi - Dejagah (Jahanbakhsh '78), Ghoochannejhad. Selecţioner: Carlos Quieroz

Nigeria: Enyeama - Ambrose, Oshaniwa, Oboabona (Yobo '29), Omeruo - Mikel, Onazi - Musa, Azeez (Odemwingie '70), Moses (Ameobi '51) - Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi

Cartonaş galben: Teymourian ' 75

Arbitri: Carlos Vera (Ecuador) - Christian Lescano (Ecuador), Byron Romero (Ecuador) - Wilmar Roldan (Columbia)

Clasament: 1. Germania - 3 puncte, 2. SUA - 3 puncte, 3. Ghana - 0 puncte, 4. Portugalia - 0 puncte.

Etapa următoare programează meciurile: Germania - Ghana şi SUA - Portugalia.

 

Cupa Mondială la fotbal, rezultatele zilei a patra

Echipa Franţei a învins, duminică, la Porto Alegre, cu scorul de 3-0 (1-0), selecţionata Hondurasului, în grupa E de la Cupa Mondială, în care francezii au avut superioritate numerică mai mult de o repriză şi în care s-a validat un gol pentru prima oară în istorie datorită tehnologiei Goal-Control.

Golurile au fost marcate de Benzema '45 (penalti), '72 şi Valladares '48 (autogol).

În minutul 43, Wilson Palacios a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru un fault asupra lui Pogba. Penaltiul acordat în urma acestei faze de arbitrul Sandro Ricci a fost transformat de Benzema.

În minutul 15, Blaise Matuidi a trimis mingea în bară, acelaşi lucru reuşindu-l şi Griezmann în minutul 23.

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye (Mavuba '65), Matuidi, Pogba (Sissoko '57) - Valbuena (Giroud '78), Benzema, Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernardez (Chavez '46), Figueroa, Izaguirre - Wilson Palacios, Garrido - Nájar (Claros '58), Espinoza - Costly, Bengtson (Garcia '46). Selecţioner: Luiz Suarez.

Reprezentativa Elveţiei a cîştigat, cu scorul de 2-1 (0-1), meciul susţinut, duminică, la Brasilia, în compania Ecuadorului, în prima etapă a grupei E de la Cupa Mondială.

Pentru Ecuador a marcat Enner Valencia '22, iar pentru Elveţia au înscris Mehmedi '48 şi Seferovici '90+3.

În minutul 70, Drmici a marcat pentru Elveţia, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen, Rodriguez - Inler, Behrami - Shaqiri, Xhaka, Stocker (Mehmedi '46) - Drmici (Seferovici '75). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.

Ecuador: Dominguez - Paredes, Erazo, Guagua, W. Ayovi - A. Valencia, Gruezo, Noboa, Montero (Rojas '76) - E. Valencia, Caicedo (Arroyo '70). Selecţioner: Reinaldo Rueda.

Reprezentativa Argentinei a învins, duminică, pe arena Maracana, cu scorul de 2-1 (1-0), selecţionata Bosniei-Herţegovina, într-un meci contînd pentru grupa F de la Cupa Mondială din Brazilia.

Pentru Argentina au marcat Kolasinac '3 (autogol) şi Messi '65, iar pentru Bosnia-Herţegovina a înscris Ibisevici '85.

Argentina: Romero - Zabaleta, Campagnaro (Gago '46), Fernandez, Garay, Rojo - Mascherano, Di Maria, Rodriguez (Higuain '46) - Messi, Aguero (Biglia '87). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Bosnia-Herţegovina: Begovici - Mujdza (Ibisevici '69), Bikakcici, Spahici , Kolasinac - Besici, Hajrovici (Visca '71), Pjanici, Misimovici (Medunjanin '74), Lulici - Dzeko. Selecţioner: Safet Susici.

 

Cea mai drastică înfrîngere consemnată de o campioana en-titre la debut

Eșecul Spaniei în meciul cu Olanda, scor 1-5, la turneul final de din Brazilia, reprezintă cea mai drastică înfrîngere inregistrata de o campioana mondiala en-titre la partida de debut la Cupa Mondială.

Este pentru a cincea oară cînd deținătoarea trofeului pierde meciul de debut.

În 1950, Italia a fost învinsă la Sao Paulo, scor 3-2, de Suedia.

Argentina lui Diego Maradona a fost învinsă la 13 iunie 1982, scor 1-0, de Belgia, în fața a circa 95.000 de spectatori, pe arena Camp Nou din Barcelona.

În 1990, Argentina si Maradona dinou pierd la debut. De această dată la  Milano, scor 0-1, în meciul disputat cu naționala Camerunului.

În 2002, campionii mondial francezi sînt învinși de Senegal, scor 1-0, la Seul.

În meciul de ieri Spania a marcat prin Xabi Alonso, în minutul 27, din penalti. Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben care '53, '80 si Stefan De Vrij '64.

 

Turneul final al Cupei Mondiale a început cu meciul Brazilia - Croaţia, scor 3-1

Chişinău, 13 iun. /MOLDPRES/. Turneul final al Cupei Mondiale la fotbal a început, ieri, odată cu fluierul de start al partidei Brazilia - Croaţia din Grupa A. Echipa naţională a Braziliei a învins, joi, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în meciul de deschidere.

Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.

Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor.

În minutul 83, croaţii au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordînd fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar.

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho (Hernanes '63) - Hulk (Bernard '68), Fred, Neymar (Ramires '88). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Croaţia: Pletikosa - Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna - Rakitici - Kovacici (Brozovici '61), Modrici, Perisici - Jelavici (Rebici '78), Olici. Selecţioner: Niko Kovaci.

Cartonaşe galbene: Neymar '27, Luiz Gustavo '88 / Corluka '66, Lovren '69.

Arbitri: Yuichi Nishimura (Japonia) - Toru Sagara (Japonia), Toshiyuki Nagi (Japonia) - Alireza Faghani (Iran).

La partida de pe Arena Corinthians din Sao Paulo au asistat 61.600 de spectatori.

Clasament: 1. Brazilia - 3 puncte (1 joc), 2. Mexic - 0 puncte (niciun joc), 3. Camerun - 0 puncte (niciun joc), 4. Croaţia - 0 puncte (1 joc).

Următorul meci din grupa A, Mexic - Camerun, va avea loc vineri, la Natal, de la ora 19.00.

Turneul final al Cupei Mondiale se va desfăşura în Brazilia în perioada 12 iunie - 13 iulie şi va cuprinde 64 de partide.

Componenţa grupelor turneului final este următoarea:

Grupa A: Brazilia, Croaţia, Mexic, Camerun;

Grupa B: Spania, Olanda, Chile, Australia;

Grupa C: Columbia, Grecia, Coasta de Fildeş, Japonia;

Grupa D: Uruguay, Costa Rica, Anglia, Italia;

Grupa E: Elveţia, Ecuador, Franţa, Honduras;

Grupa F: Argentina, Bosnia-Herţegovina, Iran, Nigeria;

Grupa G: Germania, Portugalia, Ghana, SUA;

Grupa H: Belgia, Algeria, Rusia, Coreea de Sud.

 

Programul partidelor de la Cupa Mondială de fotbal

Chişinău, 12 iun. /MOLDPRES/.Programul partidelor care se vor disputa în perioada 12 iunie - 13 iulie la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia:

12 iunie: Grupa A: Brazilia - Croaţia, la Sao Paulo, la ora 23.00, ora Chișinăului;

13 iunie: Grupa A: Mexic - Camerun, la Natal, ora 19.00; Grupa B: Spania - Olanda, la Salvador, ora 22.00, Chile - Australia, la Cuiaba, ora 01.00;

14 iunie: Grupa C: Columbia - Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa D: Uruguay - Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa D: Anglia - Italia, la Manaus, ora 01.00; Grupa C: Coasta de Fildeş - Japonia, la Recife, ora 04.00;

15 iunie: Grupa E: Elveţia - Ecuador, la Brasilia, ora 19.00, Franţa - Honduras, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa F: Argentina - Bosnia-Herţegovina, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

16 iunie: Grupa G: Germania - Portugalia, la Salvador, ora 19.00; Grupa F: Iran - Nigeria, la Curitiba, ora 22.00; Grupa G: Ghana - SUA, la Natal, ora 01.00;

17 iunie: Grupa H: Belgia - Algeria, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa A: Brazilia - Mexic, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa H: Rusia - Coreea de Sud, la Cuiaba, ora 01.00;

18 iunie: Grupa B: Australia - Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00; Grupa B: Spania - Chile, la Rio de Janeiro, ora 22.00; Grupa A: Camerun - Croaţia, la Manaus, ora 01.00;

19 iunie: Grupa C: Columbia - Coasta de Fildeş, la Brasilia, ora 19.00; Grupa D: Uruguay - Anglia, la Sao Paulo, ora 22.00; Grupa C: Japonia - Grecia, la Natal, ora 01.00;

20 iunie: Grupa D: Italia - Costa Rica, la Recife, ora 19.00; Grupa E: Elveţia - Franţa, la Salvador, ora 22.00; Honduras - Ecuador, la Curitiba, ora 01.00;

21 iunie: Grupa F: Argentina - Iran, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa G: Germania - Ghana, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa F: Nigeria - Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, ora 01.00;

22 iunie: Grupa H: Belgia - Rusia, la Rio de Janeiro, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud - Algeria, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa G: SUA - Portugalia, la Manaus, ora 01.00;

23 iunie: Grupa B: Australia - Spania, la Curitiba, ora 19.00; Olanda - Chile, la Sao Paulo, ora 19.00; Grupa A: Camerun - Brazilia, la Brasilia, ora 23.00; Croaţia - Mexic, la Recife, ora 23.00;

24 iunie: Grupa D: Italia - Uruguay, la Natal, ora 19.00; Costa Rica - Anglia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa C: Japonia - Columbia, la Cuiaba, ora 23.00; Grecia - Coasta de Fildeş, la Fortaleza, ora 23.00.

25 iunie: Grupa F: Nigeria - Argentina, la Porto Alegre, ora 19.00; Bosnia-Herţegovina - Iran, la Salvador, ora 19.00; Grupa E: Honduras - Elveţia, la Manaus, ora 23.00; Ecuador - Franţa, la Rio de Janeiro, ora 23.00;

26 iunie: Grupa G: SUA - Germania, la Recife, ora 19.00; Portugalia - Ghana, la Brasilia, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud - Belgia, la Sao Paulo, ora 23.00; Algeria - Rusia, la Curitiba, ora 23.00.

 

OPTIMILE DE FINALĂ

28 iunie: locul 1 grupa A - locul 2 grupa B - la Belo Horizonte, ora 19.00 - meciul 49

28 iunie: locul 1 grupa C - locul 2 grupa D - la Rio de Janeiro, ora 23.00 - meciul 50

29 iunie: locul 1 grupa B - locul 2 grupa A - la Fortaleza, ora 19.00 - meciul 51

29 iunie: locul 1 grupa D - locul 2 grupa C - la Recife, ora 23.00 - meciul 52

30 iunie: locul 1 grupa E - locul 2 grupa F - la Brasilia, ora 19.00 - meciul 53

30 iunie: locul 1 grupa G - locul 2 grupa H - la Porto Alegre, ora 23.00 - meciul 54

1 iulie: locul 1 grupa F - locul 2 grupa E - la Sao Paulo, ora 19.00 - meciul 55

1 iulie: locul 1 grupa H - locul 2 grupa G - la Salvador, ora 23.00 - meciul 56

 

SFERTURILE DE FINALĂ

4 iulie: câştigătoare meci 53 - câştigătoare meci 54 - la Rio de Janeiro, ora 19.00 - partida 57

4 iulie: câştigătoare meci 49 - câştigătoare meci 50 - la Fortaleza, ora 23.00 - partida 58

5 iulie: câştigătoare meci 55 - câştigătoare meci 56 - la Brasilia, ora 19.00 - partida 59

5 iulie: câştigătoare meci 51 - câştigătoare meci 52 - la Salvador, ora 23.00 - partida 60

 

SEMIFINALE

8 iulie: câştigătoare meci 57 - câştigătoare meci 58 - la Belo Horizonte, ora 23.00 - partida 61

9 iulie: câştigătoare meci 59 - câştigătoare meci 60 - la Sao Paulo, ora 23.00 - partida 62

 

FINALA MICĂ

12 iulie: învinsa meci 61 - învinsa meci 62 - la Brasilia, ora 23.00

 

FINALA

13 iulie: câştigătoare meci 61 - câştigătoare meci - la Rio de Janeiro, ora 22.00.

 
Еще статьи...