• Russian (CIS)
  • Română (România)
  • English (United Kingdom)
Home Футбол

Футбол

Cupa Mondială la fotbal, rezultatele zilei a patra

Echipa Franţei a învins, duminică, la Porto Alegre, cu scorul de 3-0 (1-0), selecţionata Hondurasului, în grupa E de la Cupa Mondială, în care francezii au avut superioritate numerică mai mult de o repriză şi în care s-a validat un gol pentru prima oară în istorie datorită tehnologiei Goal-Control.

Golurile au fost marcate de Benzema '45 (penalti), '72 şi Valladares '48 (autogol).

În minutul 43, Wilson Palacios a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru un fault asupra lui Pogba. Penaltiul acordat în urma acestei faze de arbitrul Sandro Ricci a fost transformat de Benzema.

În minutul 15, Blaise Matuidi a trimis mingea în bară, acelaşi lucru reuşindu-l şi Griezmann în minutul 23.

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye (Mavuba '65), Matuidi, Pogba (Sissoko '57) - Valbuena (Giroud '78), Benzema, Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernardez (Chavez '46), Figueroa, Izaguirre - Wilson Palacios, Garrido - Nájar (Claros '58), Espinoza - Costly, Bengtson (Garcia '46). Selecţioner: Luiz Suarez.

Reprezentativa Elveţiei a cîştigat, cu scorul de 2-1 (0-1), meciul susţinut, duminică, la Brasilia, în compania Ecuadorului, în prima etapă a grupei E de la Cupa Mondială.

Pentru Ecuador a marcat Enner Valencia '22, iar pentru Elveţia au înscris Mehmedi '48 şi Seferovici '90+3.

În minutul 70, Drmici a marcat pentru Elveţia, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen, Rodriguez - Inler, Behrami - Shaqiri, Xhaka, Stocker (Mehmedi '46) - Drmici (Seferovici '75). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.

Ecuador: Dominguez - Paredes, Erazo, Guagua, W. Ayovi - A. Valencia, Gruezo, Noboa, Montero (Rojas '76) - E. Valencia, Caicedo (Arroyo '70). Selecţioner: Reinaldo Rueda.

Reprezentativa Argentinei a învins, duminică, pe arena Maracana, cu scorul de 2-1 (1-0), selecţionata Bosniei-Herţegovina, într-un meci contînd pentru grupa F de la Cupa Mondială din Brazilia.

Pentru Argentina au marcat Kolasinac '3 (autogol) şi Messi '65, iar pentru Bosnia-Herţegovina a înscris Ibisevici '85.

Argentina: Romero - Zabaleta, Campagnaro (Gago '46), Fernandez, Garay, Rojo - Mascherano, Di Maria, Rodriguez (Higuain '46) - Messi, Aguero (Biglia '87). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Bosnia-Herţegovina: Begovici - Mujdza (Ibisevici '69), Bikakcici, Spahici , Kolasinac - Besici, Hajrovici (Visca '71), Pjanici, Misimovici (Medunjanin '74), Lulici - Dzeko. Selecţioner: Safet Susici.

 

Cea mai drastică înfrîngere consemnată de o campioana en-titre la debut

Eșecul Spaniei în meciul cu Olanda, scor 1-5, la turneul final de din Brazilia, reprezintă cea mai drastică înfrîngere inregistrata de o campioana mondiala en-titre la partida de debut la Cupa Mondială.

Este pentru a cincea oară cînd deținătoarea trofeului pierde meciul de debut.

În 1950, Italia a fost învinsă la Sao Paulo, scor 3-2, de Suedia.

Argentina lui Diego Maradona a fost învinsă la 13 iunie 1982, scor 1-0, de Belgia, în fața a circa 95.000 de spectatori, pe arena Camp Nou din Barcelona.

În 1990, Argentina si Maradona dinou pierd la debut. De această dată la  Milano, scor 0-1, în meciul disputat cu naționala Camerunului.

În 2002, campionii mondial francezi sînt învinși de Senegal, scor 1-0, la Seul.

În meciul de ieri Spania a marcat prin Xabi Alonso, în minutul 27, din penalti. Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben care '53, '80 si Stefan De Vrij '64.

 

Turneul final al Cupei Mondiale a început cu meciul Brazilia - Croaţia, scor 3-1

Chişinău, 13 iun. /MOLDPRES/. Turneul final al Cupei Mondiale la fotbal a început, ieri, odată cu fluierul de start al partidei Brazilia - Croaţia din Grupa A. Echipa naţională a Braziliei a învins, joi, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în meciul de deschidere.

Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.

Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor.

În minutul 83, croaţii au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordînd fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar.

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho (Hernanes '63) - Hulk (Bernard '68), Fred, Neymar (Ramires '88). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Croaţia: Pletikosa - Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna - Rakitici - Kovacici (Brozovici '61), Modrici, Perisici - Jelavici (Rebici '78), Olici. Selecţioner: Niko Kovaci.

Cartonaşe galbene: Neymar '27, Luiz Gustavo '88 / Corluka '66, Lovren '69.

Arbitri: Yuichi Nishimura (Japonia) - Toru Sagara (Japonia), Toshiyuki Nagi (Japonia) - Alireza Faghani (Iran).

La partida de pe Arena Corinthians din Sao Paulo au asistat 61.600 de spectatori.

Clasament: 1. Brazilia - 3 puncte (1 joc), 2. Mexic - 0 puncte (niciun joc), 3. Camerun - 0 puncte (niciun joc), 4. Croaţia - 0 puncte (1 joc).

Următorul meci din grupa A, Mexic - Camerun, va avea loc vineri, la Natal, de la ora 19.00.

Turneul final al Cupei Mondiale se va desfăşura în Brazilia în perioada 12 iunie - 13 iulie şi va cuprinde 64 de partide.

Componenţa grupelor turneului final este următoarea:

Grupa A: Brazilia, Croaţia, Mexic, Camerun;

Grupa B: Spania, Olanda, Chile, Australia;

Grupa C: Columbia, Grecia, Coasta de Fildeş, Japonia;

Grupa D: Uruguay, Costa Rica, Anglia, Italia;

Grupa E: Elveţia, Ecuador, Franţa, Honduras;

Grupa F: Argentina, Bosnia-Herţegovina, Iran, Nigeria;

Grupa G: Germania, Portugalia, Ghana, SUA;

Grupa H: Belgia, Algeria, Rusia, Coreea de Sud.

 

Programul partidelor de la Cupa Mondială de fotbal

Chişinău, 12 iun. /MOLDPRES/.Programul partidelor care se vor disputa în perioada 12 iunie - 13 iulie la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia:

12 iunie: Grupa A: Brazilia - Croaţia, la Sao Paulo, la ora 23.00, ora Chișinăului;

13 iunie: Grupa A: Mexic - Camerun, la Natal, ora 19.00; Grupa B: Spania - Olanda, la Salvador, ora 22.00, Chile - Australia, la Cuiaba, ora 01.00;

14 iunie: Grupa C: Columbia - Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa D: Uruguay - Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa D: Anglia - Italia, la Manaus, ora 01.00; Grupa C: Coasta de Fildeş - Japonia, la Recife, ora 04.00;

15 iunie: Grupa E: Elveţia - Ecuador, la Brasilia, ora 19.00, Franţa - Honduras, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa F: Argentina - Bosnia-Herţegovina, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

16 iunie: Grupa G: Germania - Portugalia, la Salvador, ora 19.00; Grupa F: Iran - Nigeria, la Curitiba, ora 22.00; Grupa G: Ghana - SUA, la Natal, ora 01.00;

17 iunie: Grupa H: Belgia - Algeria, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa A: Brazilia - Mexic, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa H: Rusia - Coreea de Sud, la Cuiaba, ora 01.00;

18 iunie: Grupa B: Australia - Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00; Grupa B: Spania - Chile, la Rio de Janeiro, ora 22.00; Grupa A: Camerun - Croaţia, la Manaus, ora 01.00;

19 iunie: Grupa C: Columbia - Coasta de Fildeş, la Brasilia, ora 19.00; Grupa D: Uruguay - Anglia, la Sao Paulo, ora 22.00; Grupa C: Japonia - Grecia, la Natal, ora 01.00;

20 iunie: Grupa D: Italia - Costa Rica, la Recife, ora 19.00; Grupa E: Elveţia - Franţa, la Salvador, ora 22.00; Honduras - Ecuador, la Curitiba, ora 01.00;

21 iunie: Grupa F: Argentina - Iran, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa G: Germania - Ghana, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa F: Nigeria - Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, ora 01.00;

22 iunie: Grupa H: Belgia - Rusia, la Rio de Janeiro, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud - Algeria, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa G: SUA - Portugalia, la Manaus, ora 01.00;

23 iunie: Grupa B: Australia - Spania, la Curitiba, ora 19.00; Olanda - Chile, la Sao Paulo, ora 19.00; Grupa A: Camerun - Brazilia, la Brasilia, ora 23.00; Croaţia - Mexic, la Recife, ora 23.00;

24 iunie: Grupa D: Italia - Uruguay, la Natal, ora 19.00; Costa Rica - Anglia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa C: Japonia - Columbia, la Cuiaba, ora 23.00; Grecia - Coasta de Fildeş, la Fortaleza, ora 23.00.

25 iunie: Grupa F: Nigeria - Argentina, la Porto Alegre, ora 19.00; Bosnia-Herţegovina - Iran, la Salvador, ora 19.00; Grupa E: Honduras - Elveţia, la Manaus, ora 23.00; Ecuador - Franţa, la Rio de Janeiro, ora 23.00;

26 iunie: Grupa G: SUA - Germania, la Recife, ora 19.00; Portugalia - Ghana, la Brasilia, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud - Belgia, la Sao Paulo, ora 23.00; Algeria - Rusia, la Curitiba, ora 23.00.

 

OPTIMILE DE FINALĂ

28 iunie: locul 1 grupa A - locul 2 grupa B - la Belo Horizonte, ora 19.00 - meciul 49

28 iunie: locul 1 grupa C - locul 2 grupa D - la Rio de Janeiro, ora 23.00 - meciul 50

29 iunie: locul 1 grupa B - locul 2 grupa A - la Fortaleza, ora 19.00 - meciul 51

29 iunie: locul 1 grupa D - locul 2 grupa C - la Recife, ora 23.00 - meciul 52

30 iunie: locul 1 grupa E - locul 2 grupa F - la Brasilia, ora 19.00 - meciul 53

30 iunie: locul 1 grupa G - locul 2 grupa H - la Porto Alegre, ora 23.00 - meciul 54

1 iulie: locul 1 grupa F - locul 2 grupa E - la Sao Paulo, ora 19.00 - meciul 55

1 iulie: locul 1 grupa H - locul 2 grupa G - la Salvador, ora 23.00 - meciul 56

 

SFERTURILE DE FINALĂ

4 iulie: câştigătoare meci 53 - câştigătoare meci 54 - la Rio de Janeiro, ora 19.00 - partida 57

4 iulie: câştigătoare meci 49 - câştigătoare meci 50 - la Fortaleza, ora 23.00 - partida 58

5 iulie: câştigătoare meci 55 - câştigătoare meci 56 - la Brasilia, ora 19.00 - partida 59

5 iulie: câştigătoare meci 51 - câştigătoare meci 52 - la Salvador, ora 23.00 - partida 60

 

SEMIFINALE

8 iulie: câştigătoare meci 57 - câştigătoare meci 58 - la Belo Horizonte, ora 23.00 - partida 61

9 iulie: câştigătoare meci 59 - câştigătoare meci 60 - la Sao Paulo, ora 23.00 - partida 62

 

FINALA MICĂ

12 iulie: învinsa meci 61 - învinsa meci 62 - la Brasilia, ora 23.00

 

FINALA

13 iulie: câştigătoare meci 61 - câştigătoare meci - la Rio de Janeiro, ora 22.00.

 

Loturile și numerele jucătorilor din grupele Cupei Mondiale

Chişinău, 12 iun. /MOLDPRES/.Loturile și numerele jucătorilor echipelor nationale din grupele Cupei Mondiale de fotbal și programul întîlnirilor:

Loturile și numerele jucătorilor din grupa A

Brazilia - selecționer Luiz Felipe Scolari

Portari:... 12 Julio Cesar (Toronto), 1 Jefferson (Botafogo), 22 Victor (Atletico Mineiro);

Fundași:.. 6 Marcelo (Real Madrid), 13 Dante (Bayern Munchen), 3 . Thiago Silva (Paris Saint-Germain), 4. David Luiz (Chelsea Londra), 2. Dani Alves (FC Barcelona), 23. Maicon (AS Roma), 14. Maxwell (Paris Saint-Germain), 15. Henrique (SSC Napoli);

Mijlocași:...... 17 Luiz Gustavo (VfL Wolfsburg), 8 Paulinho (Tottenham Hotspur), 11 Oscar (Chelsea Londra), 16 Ramires (Chelsea Londra), 19 Willian (Chelsea Londra), 5 Fernandinho (Manchester City) , 18 Hernanes (Internazionale Milano).;

Atacanți:. 7 Hulk (Zenit Sankt Petersburg), 9 Fred (Fluminense), 10 Neymar (FC Barcelona), 21 Jo (Atletico Mineiro), 20 Bernard (Șahtior Donețk).....

Croația - selecționer Niko Kovaci

Portari:... 1 Stipe Pletikosa (FK Rostov), ​​23 Danijel Subasici (AS Monaco), 12 Oliver Zelenika (Lokomotiva Zagreb);

 

Fundași:. 5 Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), 6 Dejan Lovren (Southampton),. 3 . Danijel Pranjici (Panathinaikos Atena), 13 Gordon Schildenfeld (Panathinaikos Atena), 11 Darijo Srna (Șahtior Donețk), 21 Domagoj Vida (Dinamo Kiev), 2 Sime Vrsaljko (Genoa)....;

 

Mijlocași:. 14 Marcelo Brozovici (Dinamo Zagreb), 20 Mateo Kovacici (Internazionale Milano), 15 Ivan Mocinici (NK Rijeka), 10 Luka Modrici (Real Madrid), 7 Ivan Rakitici (FC Sevilla), 19 Jorge..... Sammir Cruz Campos (Getafe), 8 Ognjen Vukojevici (Dinamo Kiev).;

 

Atacanți:..... 22 Eduardo Alves da Silva (Șahtior Donețk), 9 Nikica Jelavici (Hull City), 17 Mario Mandzukici (Bayern Munchen), 18 Ivica Olici (VfL Wolfsburg), 4 Ivan Perisici (VfL Wolfsburg), 16 . Ante Rebici (AC Fiorentina).

 

Mexic - selecționer Miguel Herrera

 

Portari:... 13 Guillermo Ochoa (AC Ajaccio), 1 Jose de Jesus Corona (Cruz Azul), 12 Alfredo Talavera (Toluca);

 

Fundași:...... 7 Miguel Layun (America), 22 Paul Aguilar (America), 15 Hector Moreno (Espanol Barcelona), 4 Rafael Marquez (Leon), 5 Diego Reyes (FC Porto), 3 Carlos Salcido (Tigres ), 18 Andres Guardado (Bayer Leverkusen), 2 Francisco Rodriguez (America)..;

 

Mijlocași:...... 6 Hector Herrera (FC Porto), 8 Marco Fabian (Cruz Azul), 21 Carlos Pena (Leon), 20 Javier Aquino (Villarreal), 23 Jose Juan Vazquez (Leon), 17 Isaac Brizuela ( Toluca), 16 Miguel Ponce (Toluca).;

 

Atacanți:..... 14 Javier Hernandez (Manchester United), 9 Raul Jimenez (America), 19 Oribe Peralta (Santos Laguna), 10 Giovani dos Santos (Villarreal), 11 Alan Pulido (Tigres).

 

Camerun - selecționer Volker Finke

 

Portari:... 16 Charles Itandje (Konyaspor), 23 Sammy Ndjock (Fetihespor), 1 Loic Feudjou (Coton Sport);

 

Fundași:...... 22 Allan Nyom (Granada), 5 Dany Nounkeu (Beșiktaș Istanbul), 4 Cedric Djeugoue (Coton Sport), 14 Aurelien Chedjou (Galatasaray Istanbul), 3 Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille), 12 Henri Bedimo (Olympique Lyon), 2 Benoît Assou-Ekotto (Queens Park Rangers).;

 

Mijlocași:...... 18 Eyong Enoh (Antalyaspor), 11 Jean Makoun (Rennes), 21 Joel Matip (Schalke 04), 17 Stephane Mbia (FC Sevilla), 7 Landry Nguemo (Girondins Bordeaux), 6 Alexandre Song ( FC Barcelona), 20 Edgar Salli (RC Lens).;

 

Atacanți:..... 9 Samuel Eto'o (Chelsea Londra), 13 Eric Maxim Choupo-Moting (FSV Mainz), 8 Benjamin Moukandjo (AS Nancy), 10 Vincent Aboubakar (Lorient), 15 Pierre Webo (Fenerbahce Istanbul) , 19. Fabrice Olinga (Zulte-Waregem).

 

Programul meciurilor din grupa A este următorul:

 

12 iunie: Brazilia - Croația, la Sao Paulo, la ora 23.00, ora Chișinăului;

 

13 iunie: Mexic - Camerun, la Natal, ora 19.00;

 

17 iunie: Brazilia - Mexic, la Fortaleza, ora 22.00;

 

18 iunie: Camerun - Croația, la Manaus, ora 01.00;

 

23 iunie: Camerun - Brazilia, la Brasilia, ora 23.00;

 

23 iunie: Croația - Mexic, la Recife, ora 23.00.

 

Loturile Si numerele jucătorilor din grupa B

 

Spania - selecționer Vicente Del Bosque

 

Portari:... 1 Iker Casillas (Real Madrid), 23 Jose Manuel Reina (SSC Napoli), 12 David De Gea (Manchester United);

 

Fundași:...... 15 Sergio Ramos (Real Madrid), 3 Gerard Pique (FC Barcelona), 18 Jordi Alba (FC Barcelona), Javi Martinez 4 (Bayern Munchen), 22 Cesar Azpilicueta (Chelsea Londra), 2 Raul Albiol (SSC Napoli), 5 Juanfran (Atletico Madrid).;

 

Mijlocași:. 8 Xavi Hernandez (FC Barcelona), 14 Xabi Alonso (Real Madrid), Andres Iniesta 6 (FC Barcelona), 17 Koke (Atletico Madrid), 16 Sergio Busquets (FC Barcelona), 20 Santi Cazorla..... (Arsenal Londra), 10 Cesc Fabregas (FC Barcelona), 13 Juan Mata (Manchester United), 21 David Silva (Manchester City)...;

 

Atacanți:. 11 Pedro Rodriguez (FC Barcelona), 19 Diego Costa (Atletico Madrid), 7 David Villa (Atletico Madrid), 9 Fernando Torres (Chelsea Londra)....

 

Olanda - selecționer Louis van Gaal

 

Portari:... 1 Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), 23 Tim Krul (Newcastle United), 22 Michel Vorm (Swansea City);

 

Fundași:. 5 Daley Blind (Ajax Amsterdam), 7 Daryl Janmaat (Feyenoord Rotterdam), 14 Terrence Kongolo (Feyenoord Rotterdam), 4 Bruno Martins Indi (Feyenoord Rotterdam), 13 Joel Veltman (Ajax Amsterdam), 12..... Paul Verhaegh (FC Augsburg), 2 Ron Vlaar (Aston Villa), 3 Stefan De Vrij (Feyenoord Rotterdam)..;

 

Mijlocași:..... 16 Jordy Clasie (Feyenoord Rotterdam), 18 Leroy Fer (Norwich City), 8 Jonathan De Guzman (Swansea City), 6 Nigel de Jong (AC Milan), 10 Wesley Sneijder (Galatasaray Istanbul), 20 . Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven);

 

Atacanți:..... 21 Memphis Depay (PSV Eindhoven), 19 Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), 15 Dirk Kuyt (Fenerbahce Istanbul), 17 Jeremain Lens (Dinamo Kiev), 9 Robin van Persie (Manchester United), 11. Arjen Robben (Bayern Munchen).

 

Chile - selecționer Jorge Sampaoli

 

Portari:... 1 Claudio Bravo (Real Sociedad), 23 Johnny Herrera (Universidad de Chile), 12 Cristopher Toselli (Universidad Catolica);

 

Fundași:.... 17 Gary Medel (Cardiff City), 13 Jose Rojas (Universidad de Chile), 2 Eugenio Mena (Santos), 18 Gonzalo Jara (Nottingham Forest);

 

Mijlocași:...... 8 Arturo Vidal (Juventus Torino), 4 Mauricio Isla (Juventus Torino), 21 Marcelo Diaz (FC Basel), 5 Francisco Silva (Osasuna Pamplona), 16 Felipe Gutierrez (Twente Enschede), 19 Pedro Fuenzalida (Colo Colo), 6 Carlos Carmona (Atalanta Bergamo), 15 Jean Beausejour (Wigan Athletic), 20 Charles Aranguiz (Internacional Porto Alegre), 3 Miikko Albornoz (Malmo FF)....;

 

Atacanți:...... 7 Alexis Sanchez (FC Barcelona), 11 Eduardo Vargas (FC Valencia), 10 Jorge Valdivia (Palmeiras), 9 Mauricio Pinilla (Cagliari), 22 Esteban Paredes (Colo Colo), 14 Fabian Orellana ( Celta Vigo).

 

Australia - selecționer Ange Postecoglou

 

Portari:... 1 Matei Ryan (FC Bruges), 12 Mitch Langerak (Borussia Dortmund), 18 Eugene Galekovici (Adelaide United);

 

Fundași:. 2 Ivan Franjici (Brisbane Roar), 6 Matthew Spiranovici (Western Sydney), 8 Bailey Wright (Preston North End), 3 Jason Davidson (Heracles Almelo), 22 Alex Wilkinson (Jeonbuk Motors), 19..... Ryan McGowan (Shandong Luneng);

 

Mijlocași:...... 15 Mile Jedinak (Crystal Palace), 5 Mark Milligan (Melbourne Victory), 16 James Holland (Austria Viena), 21 Massimo Luongo (Swindon Town), 13 Oliver Bozanici (FC Lucerna), 17 Matt McKay (Brisbane Roar), 23 Mark Bresciano (Al-Gharafa).;

 

Atacanți:..... 4 Tim Cahill (New York Red Bulls), 20 Dario Vidosici (FC Sion), 11 Tommy Oar (FC Utrecht), 14 James Troisi (Melbourne Victory), 10 Ben Halloran (Fortuna Düsseldorf), 9 . Adam Taggart (Newcastle Jets), 7. Matthew Leckie (FSV Frankfurt).

 

Programul întîlnirilor din grupa B este următorul:

 

13 iunie: Spania - Olanda, la Salvador, ora 22.00;

 

13 iunie: Chile - Australia, la Cuiaba, ora 01.00;

 

18 iunie: Australia - Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00;

 

18 iunie: Spania - Chile, la Rio de Janeiro, ora 22.00;

 

23 iunie: Australia - Spania, la Curitiba, ora 19.00;

 

23 iunie: Olanda - Chile, la Sao Paulo, ora 19.00.

 

Loturile și numerele jucătorilor din grupa C

 

Columbia - selecționer Jose Pekerman

 

Portari:... 1 David Ospina (OGC Nice), 22 Faryd Mondragon (Deportivo Cali), 12 Camilo Vargas (Santa Fe);

 

Fundași:..... 7 Pablo Armero (West Ham United), 18 Camilo Zuniga (SSC Napoli), 2 Cristian Zapata (AC Milan), 16 Eder Balanta Alvarez (River Plate), 3 Mario Alberto Yepes (Atalanta Bergamo), . 23 Carlos Valdes (San Lorenzo);

 

Mijlocași:...... 8 Abel Aguilar (Toulouse), Fredy Guarin 13 (Internazionale Milano), 11 Juan Guillermo Cuadrado (AC Fiorentina), 10 James Rodriguez (AS Monaco), 5 Carlos Carbonero (River Plate), 6 Carlos Sanchez (Elche), 4 Santiago Arias (PSV Eindhoven), 15 Alexander Mejia (Atletico Nacional), 20 Juan Fernando Quintero (FC Porto)...;

 

Atacanți:. 21 Jackson Martinez (FC Porto), 17 Carlos Bacca (FC Sevilla), 9 Teofilo Gutierrez (River Plate), 19 Adrian Ramos (Hertha Berlin), 14 Victor Ibarbo (Cagliari).....

 

Grecia - selecționer Fernando Santos

 

Portari:... 1 Orestis Karnezis (Granada), 12 Panagiotis Glykos (PAOK Salonic), 13 Stefanos Kapino (Panathinaikos Atena);

 

Fundași:...... 4 Konstantinos Manolas (Olympiakos Pireu), 20 Jose Holebas (Olympiakos Pireu), 19 Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund), 5 Vangelis Moras (Hellas Verona), 3 Georgios Tzavellas (PAOK Salonic), 11 Loukas Vyntra (Levante), 15 Vassilis Torosidis (AS Roma).;

 

Mijlocași:...... 6 Alexandros Tziolis (Kayserispor), 22 Andreas Samaris (Olympiakos Pireu), 2 Giannis Maniatis (Olympiakos Pireu), 21 Konstantinos Katsouranis (PAOK Salonic), 10 Giorgios Karagounis (Fulham), 23 Panagiotis Tachtsidis ( FC Torino), 18 Ioannis Fetfatzidis (Genoa), 16 Lazaros Christodoulopoulos (Bologna), 8 Panagiotis Kone (Bologna)...;

 

Atacanți:. 14 Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), 7 Georgios Samaras (Celtic Glasgow), 9 Konstantinos Mitroglou (Fulham), Theofanis Gekas 17 (Konyaspor)....

 

Coasta de Fildes - selecționer Sabri Lamouchi

 

Portari:... 1 Boubacar Barry (Lokeren), 23 Sayouba Mande (Stabaek), 16 Sylvain Gbohouo (Sewe San Pedro);

 

Fundași:..... 4 Kolo Toure (FC Liverpool), 3 Arthur Boka (VfB Stuttgart), 7 Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse), 17 Serge Aurier (Toulouse), 2 Ousmane Viera Diarrassouba (Caykur Rizespor), 5 . Didier Zokora (Trabzonspor), 18 Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt), 22 Bamba Souleymane (Trabzonspor)..;

 

Mijlocași:..... 14 Ismael Diomande (AS Saint-Etienne), 15 Max Gradel (AS Saint-Etienne), Yaya Toure 19 (Manchester City), 9 Ismael Cheick Tioté (Newcastle United), 20 Geoffroy Serey Die (FC Basel), 13 Didier Ya Konan (Hannover '96).;

 

Atacanți:...... 11 Didier Drogba (Galatasaray Istanbul), 10 Gervinho (AS Roma), 8 Salomon Kalou (OSC Lille), 12 Wilfried Bony (Swansea City), 21 Giovanni Sio (FC Basel), 6 Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf).

 

Japonia - selecționer Alberto Zaccheroni

 

Portari:... 1 Eiji Kawashima (Standard Liege), 12 Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), 23 Shuichi Gonda (FC Tokyo);

 

Fundași:...... 19 Masahiko Inoha sa (Jubilo Iwata), 15 Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), 5 Yuto Nagatomo (Internazionale Milano), 6 Masato Morishige (FC Tokyo), 2 Atsuto Uchida (Schalke 04), 22 Maya Yoshida (Southampton), 21 Hiroki Sakai (Hannover '96), 3 Gotoku Sakai (VfB Stuttgart)..;

 

Mijlocași:.... 7 Yasuhito Endo (Gamba Osaka), 17 Makoto Hasebe (FC Nurnberg), 14 Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), 16 Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka);

 

Atacanți:...... 4 Keisuke Honda (AC Milan), 13 Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki 9 (FSV Mainz), Shinji Kagawa 10 (Manchester United), 8 Hiroshi Kiyotake (FC Nurnberg), 11 Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), 20. Manabu Saito (Yokohama Marinos), 18. Yuya Osako (TSV Munchen 1860).

 

Programul întîlnirilor din grupa C este următorul:

 

14 iunie: Divizia C: Columbia - Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00;

 

14 iunie: Coasta de Fildes - Japonia, la Recife, ora 04.00;

 

19 iunie: Columbia - Coasta de Fildes, la Brasilia, ora 19.00;

 

19 iunie: Japonia - Grecia, la Natal, ora 01.00;

 

24 iunie: Japonia - Columbia, la Cuiaba, ora 23.00;

 

24 iunie: Grecia - Coasta de Fildes, la Fortaleza, ora 23.00.

 

Loturile Si numerele jucătorilor din grupa D

 

Uruguay - selecționer Oscar Washington Tabarez

 

Portari:... 1 Fernando Muslera (Galatasaray Istanbul), 23 Martin Silva (Vasco da Gama), 12 Rodrigo Munoz (Libertad);

 

Fundași:..... 2 Diego Lugano (West Bromwich Albion), 3 Diego Godin (Atletico Madrid), 13 Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), 22 Martin Caceres (Juventus Torino), 16 Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), 4 . Jorge Fucile (FC Porto), 19 Sebastian Coates (Nacional Montevideo).;

 

Mijlocași:...... 17 Egidio Arevalo Rios (Morelia), 5 Walter Gargano (FC Parma), 15 Diego Perez (Bologna), 20 Alvaro Gonzalez (Lazio Roma), 6 Alvaro Pereira (Sao Paulo), 7 Cristian Rodriguez (Atletico Madrid), 18 Gaston Ramirez (Southampton), 14 Nicolas Lodeiro (Botafogo)..;

 

Atacanți: 9. Luis Suarez (FC Liverpool), 21 Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), 10 Diego Forlan (Cerezo Osaka), 11 Cristian Stuani (Espanol Barcelona), 8 Abel Hernandez (US Palermo).....

 

Costa Rica - selecționer Jorge Luis Pinto

 

Portari:... 1 Keylor Navas (Levante), 18 Patrick Pemberton (Alajuelense), 23 Daniel Cambronero (Herediano);

 

Fundași:...... 2 Johnny Acosta (Alajuelense), 3 Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), 4 Michael Umana (Saprissa), 6 Oscar Duarte (FC Bruges), 12 Waylon Francis (Columbus Crew), 8 Dave Myrie ( Herediano), 15 Junior Diaz (FSV Mainz), 16 Cristian Gamboa (Rosenborg Trondheim), 19 Roy Miller (New York Red Bulls)...;

 

Mijlocași:...... 5 Celso Borges (AIK Stockholm), 7 Christian Bolanos (FC Copenhaga), 13 Oscar Esteban Granados (Herediano), 11 Michael Barrantes (Aalesund), 17 Yeltsin Tejeda (Saprissa), 20 Diego Calvo ( Valerenga Oslo), 22 Jose Miguel Cubero (Herediano).;

 

Atacanți:. 10 Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), 9 Joel Campbell (Olympiakos Pireu), 14 Randall Brenes (Cartagines), 21 Marco Urena (Kuban Krasnodar)....

 

Anglia - selecționer Roy Hodgson

 

Portari:... 1 Joe Hart (Manchester City), 13 Ben Foster (West Bromwich Albion), 22 Fraser Forster (Celtic Glasgow);

 

Fundași:...... 3 Leighton Baines (Everton), 5 Gary Cahill (Chelsea Londra), 6 Phil Jagielka (Everton), 2 Glen Johnson (FC Liverpool), 16 Phil Jones (Manchester United), 23 Luke Shaw ( Southampton), 12 Chris Smalling (Manchester United).;

 

Mijlocași:...... 21 Ross Barkley (Everton), 4 Steven Gerrard (FC Liverpool), 14 Jordan Henderson (FC Liverpool), 20 Adam Lallana (Southampton), 8 Frank Lampard (Chelsea Londra), 17 James Milner ( Manchester City), 15 Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal Londra), 19 Raheem Sterling (FC Liverpool), 7 Jack Wilshere (Arsenal Londra)...;

 

Atacanți:. 18 Rickie Lambert (Southampton), 10 Wayne Rooney (Manchester United), 9 Daniel Sturridge (FC Liverpool), 11 Daniel Welbeck (Manchester United)....

 

Italia - Cesare Prandelli selecționer

 

Portari:... 1 Gianluigi Buffon (Juventus Torino), 12 Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain), 13 Mattia Perin (Genoa);

 

Fundași:...... 7 Ignazio Abate (AC Milan), 15 Andrea Barzagli (Juventus Torino), 19 Leonardo Bonucci (Juventus Torino), 3 Giorgio Chiellini (Juventus Torino), 4 Matteo Darmian (FC Torino), 2 Mattia De Sciglio (AC Milan), 20 Gabriel Paletta (FC Parma).;

 

Mijlocași:..... 14 Alberto Aquilani (AC Fiorentina), 6 Antonio Candreva (Lazio Roma), 16 Daniele De Rossi (AS Roma), 8 Claudio Marchisio (Juventus Torino), 5 Thiago Motta (Paris Saint-Germain), 18 Marco Parolo (FC Parma), 21 Andrea Pirlo (Juventus Torino), 23 Marco Verratti (Paris Saint-Germain)...;

 

Atacanți: 9. Mario Balotelli (AC Milan), 10 Antonio Cassano (FC Parma), 11 Alessio Cerci (FC Torino), 17 Ciro Immobile (FC Torino), 22 Lorenzo Insigne (SSC Napoli).....

 

Programul întîlnirilor din grupa D este următorul:

 

14 iunie: Uruguay - Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00;

 

14 iunie: Anglia - Italia, la Manaus, ora 01.00;

 

19 iunie: Uruguay - Anglia, la Sao Paulo, ora 22.00;

 

20 iunie: Italia - Costa Rica, la Recife, ora 19.00;

 

24 iunie: Italia - Uruguay, la Natal, ora 19.00;

 

24 iunie: Costa Rica - Anglia, la Belo Horizonte, ora 19.00.

 

Loturile Si numerele jucătorilor din grupa E

 

Elvetia - selecționer Ottmar Hitzfeld

 

Portari:... 1 Diego Benaglio (VfL Wolfsburg), 21 Roman Burki (Grasshopper Zurich), 12 Yann Sommer (FC Basel);

 

Fundași:..... 5 Steve von Bergen (Young Boys Berna), 20 Johannes Djourou (Hamburger SV), 6 Michael Lang (Grasshopper Zürich), 2 Stephan Lichsteiner (Juventus Torino), 13 Ricardo Rodriguez (VfL Wolfsburg), 22 . Fabian Schar (FC Basel), 4 Philippe Senderos (FC Valencia), 3 Reto Ziegler (Sassuolo)..;

 

Mijlocași:...... 7 Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), 11 Valon Behrami (SSC Napoli), 15 Blerim Džemaili (SSC Napoli), 16 Gelson Fernandes (SC Freiburg), 8 Gokhan Inler (SSC Napoli), 23 Xherdan Shaqiri (Bayern Munchen), 14 Valentin Stocker (FC Basel).;

 

Atacanți:. 19 Josip Drmici (FC Nurnberg), 17 Mario Gavranovici (FC Zurich), 18 Admir Mehmedi (SC Freiburg), 9 Haris Seferovici (Real Sociedad), 10 Granit Xhaqa (Borussia Mönchengladbach).....

 

Ecuador - selecționer Reinaldo Rueda

 

Portari:... 1 Maximo Banguera (Barcelona), 12 Adrian Bone (El Nacional), 22 Alexander Dominguez (Liga de Quito);

 

Fundași:...... 3 Frickson Erazo (Flamengo), 2 Jorge Guagua (Emelec), 18 Oscar Bagüi (Emelec), 21 Gabriel Achilier (Emelec), 4 Juan Carlos Paredes (Barcelona), 10 Walter Ayovi (Pachuca) ;

 

Mijlocași:...... 14 Oswaldo Minda (Chivas), 23 Carlos Gruezo (VfB Stuttgart), 5 Renato Ibarra (Vitesse Arnhem), 6 Christian Noboa (Dinamo Moscova), 19 Luis Saritama (Barcelona), 16 Antonio Valencia ( Manchester United), 8 Edison Mendez (Independiente Santa Fe), 20 Fidel Martinez (Tijuana)..;

 

Atacanți:...... 9 Joao Rojas (Cruz Azul), 11 Felipe Caicedo (Al-Jazira), 7 Jefferson Montero (Morelia), 17 Jaime Ayovi (Tijuana), 13 Enner Valencia (Pachuca), 15 Michael Arroyo ( Atlante).

 

FRANTA - selecționer Didier Deschamps

 

Portari:... 1 Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), 16 Stephane Ruffier (AS Saint-Etienne), Mickael Landreau 23 (SC Bastia);

 

Fundași:..... 2 Mathieu Debuchy (Newcastle United), 17 Lucas Digne (Paris Saint-Germain), 3 Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny 21 (Arsenal Londra), 13 Eliaquim Mangala (FC Porto), 15 . Bacary Sagna (Arsenal Londra), 5 Mamadou Sakho (FC Liverpool), 4 Raphael Varane (Real Madrid)..;

 

Mijlocași:..... 6 Yohan Cabaye (Paris Saint-Germain), 22 Morgan Schneiderlin (Southampton), 14 Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain), 19 Paul Pogba (Juventus Torino), 12 Rio Mavuba (OSC Lille), 18 Moussa Sissoko (Newcastle United), 8 Mathieu Valbuena (Olympique Marseille)..;

 

Atacanți:. 10 Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud 9 (Arsenal Londra), 11 Antoine Griezmann (Real Sociedad), 7 Remy Cabella (Montpellier), 20 Loic Remy (Newcastle United).....

 

Honduras - selecționer Luis Fernando Suarez

 

Portari:... 18 Noel Valladares (Olimpia), 22 Donis Escober (Olimpia), 1 Luis Lopez (Real Espana);

 

Fundași:...... 12 Edder Delgado (Real Espana), 3 Maynor Figueroa (Hull City), 5 Victor Bernardez (San Jose), 7 Emilio Izaguirre (Celtic Glasgow), 2 Osman Chavez (Qingdao Jonoon), 6 Juan Carlos Garcia (Wigan Athletic), 21 Brayan Beckeles (Olimpia), 4 Juan Pablo Montes (Motagua)..;

 

Mijlocași:. 14 Boniek Garcia (Houston Dynamo), 17 Andy Najar (Anderlecht Bruxelles), 15 Roger Espinoza (Wigan Athletic), 8 Wilson Palacios (Stoke City), 23 Marvin Chavez (Colorado Rapids), 20 Jorge..... Claros (Motagua), 19 Luis Garrido (Olimpia), 10 Mario Martinez (Real Espana)..;

 

Atacanți:. 11 Jerry Bengtson (New England), 9 Jerry Palacios (Alajuelense), 13 Carlo costisitoare (Real Espana), 16 Rony Martinez (Real Sociedad)....

 

Programul întîlnirilor din grupa E este următorul:

 

15 iunie: Elvetia - Ecuador, la Brasilia, ora 19.00;

 

15 iunie: Franta - Honduras, la Porto Alegre, ora 22.00;

 

20 iunie: Elvetia - Franta, la Salvador, ora 22.00;

 

20 iunie: Honduras - Ecuador, la Curitiba, ora 01.00;

 

25 iunie: Honduras - Elvetia, la Manaus, ora 23.00;

 

25 iunie: Ecuador - Franta, la Rio de Janeiro, ora 23.00.

 

Loturile Si numerele jucătorilor din grupa F

 

Argentina - selecționer Alejandro Sabella

 

Portari:... 21 Mariano Andujar (Catania), 12 Agustin Orion (Boca Juniors), 1 Sergio Romero (AS Monaco);

 

Fundași:...... 23 Jose Basanta (Monterrey), 15 Martin Demichelis (Manchester City), Ezequiel Garay 2 (Benfica Lisabona), 16 Marcos Rojo (Sporting Lisabona), 4 Pablo Zabaleta (Manchester City), 17 Federico Fernandez (SSC Napoli), 3 Hugo Campagnaro (Internazionale Milano).;

 

Mijlocași: 19 Ricardo Alvarez (Internazionale Milano), 6 Lucas Biglia (Lazio Roma), 7 Angel Di Maria (Real Madrid), 13 Augusto Fernandez (Celta Vigo), 5 Fernando Gago (Boca Juniors), 14...... Javier Mascherano (FC Barcelona), 8 Enzo Perez (Benfica Lisabona), 11 Maximiliano Rodriguez (Newll Old Boys)..;

 

Atacanți:. 20 Sergio Aguero (Manchester City), 9 Gonzalo Higuain (SSC Napoli), 22 Ezequiel Lavezzi (Paris Saint-Germain), 10 Lionel Messi (FC Barcelona), 18 Rodrigo Palacio (Internazionale Milano).....

 

Bosnia-Hertegovina - selecționer Safet Susici

 

Portari:... 1 Asmir Begovici (Stoke City), 12 Jasmin Fejzici (Aalen), 22 Asmir Avdukici (Borac Banja Luka);

 

Fundași:...... 4 Emir Spahici (Bayer Leverkusen), 5 Sead Kolasinac (Schalke 04), 3 Ermin Bicakcici (Eintracht Braunschweig), Ognjen Vranjes 6 (Elazigspor), 15 Toni Sunjici (Zoria Lugansk), 2 Avdija Vrsajevici (Hajduk Split), 13 Mensur Mujdza (SC Freiburg).;

 

Mijlocași: 10 Zvjezdan Misimovici (Guizhou Renhe), Haris Medunjanin 18 (Gaziantepspor), 8 Miralem Pjanici (AS Roma), 23 Sejad Salihovici (TSG Hoffenheim), 16 Senad Lulici (Lazio Roma), 20 Izet Hajrovici...... (Galatasaray Istanbul), 17 Senijad Ibricici (Erciyesspor), 14 Tino Sven Susici (Hajduk Split), 7 Muhamed Besici (Ferencvaros), 21 Anel Hadzici (Sturm Graz)....;

 

Atacanți:. 11 Edin Dzeko (Manchester City), 9 Vedad Ibisevici (VfB Stuttgart), 19 Edin Visca (Istanbul BB)...

 

Iran - selecționer Carlos Queiroz

 

Portari:... 22 Daniel Davari (Eintracht Braunschweig), 1 Rahman Ahmadi (Sepahan Isfahan), 12 Alireza Haqiqi (Sporting Covilha);

 

Fundași:...... 13 Hossein Mahini (Persepolis), 4 Jalal Hosseini (Persepolis), 5 Amir Hossein Sadeqi (Esteghlal), 19 Hashem Beykzadeh (Esteghlal), 23 Mehrdad Pouladi (Persepolis), 17 Ahmad Alenemeh (Naft Tehran ), 15 Pejman Montazeri (Umm Salal SC), 20 Steven Beitashour (Vancouver Whitecaps FC)..;

 

Mijlocași:...... 8 Reza Haghighi (Persepolis), 14 Andranik Teymourian (Esteghlal), 11 Ghasem Hadadifar (Zob Ahan Isfahan), 18 Bakhtiar Rahmani (Foolad), 6 Javad Nekounam (Kuwait SC), 3 Ehsan Hajsafi ( Sepahan Isfahan);

 

Atacanți:...... 2 Khosrow Heidari (Esteghlal), 10 Karim Ansarifard (Tractor Sazi), 16 Reza Ghoochannejhad (Charlton Athletic), 9 Alireza Jahanbakhsh (NEC Nijmegen), 7 Masoud Shojaei (Las Palmas), 21 Ashkan Dejagah (Fulham).

 

Nigeria - selecționer Stephen Keshi

 

Portari:... 1 Vincent Enyeama (OSC Lille), 16 Austin Ejide (Hapoel Beer Sheva), 21 Chigozie Agbim (Gombe United);

 

Fundași:...... 3 Ejike Uzoenyi (Mamelodi Sundowns), 5 Efe Ambrose (Celtic Glasgow), 14 Godfrey Oboabona (Caykur Rizespor), 6 Azubuike Egwuekwe (Wolves Warri), 13 Juwon Oshaniwa (FC Ashdod), 2 Joseph Yobo (Norwich City), 12 Kunle Odunlami (Sunshine Stars), 22 Kenneth Omeruo (Chelsea Londra)..;

 

Mijlocași:..... 10 John Obi Mikel (Chelsea Londra), 17 Ogenyi Onazi (Lazio Roma), 15 Ramon Azeez (Almeria), 4 Gabriel Ruben (Beveren), 18 Michael Babatunde (Volin Lutk);

 

Atacanți:...... 7 Ahmed Musa (ȚSKA Moscova), 23 Shola Ameobi (Newcastle United), 11 Victor Moses (FC Liverpool), 9 Emmanuel Emenike (Fenerbahce Istanbul), 20 Okechukwu Uchebo (Cercle Bruges), 8 Peter Odemwingie (Stoke City), 19. Uche Nwofor (SC Heerenveen).

 

PROGRAMUL întâlnirilor din grupa F Este următorul:

 

15 iunie: Argentina - Bosnia-Hertegovina, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

 

16 iunie: Iran - Nigeria, la Curitiba, ora 22.00;

 

21 iunie: Argentina - Iran, la Belo Horizonte, ora 19.00;

 

21 iunie: Nigeria - Bosnia-Hertegovina, la Cuiaba, ora 01.00;

 

25 iunie: Nigeria - Argentina, la Porto Alegre, ora 19.00;

 

25 iunie: Bosnia-Hertegovina - Iran, la Salvador, ora 19.00.

 

Loturile Si numerele jucătorilor din grupa G

 

Germania - selecționer Joachim Low

 

Portari:... 1 Manuel Neuer (Bayern Munchen), 22 Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund), 12 Ron-Robert Zieler (Hannover '96);

 

Fundași:...... 20 Jerome Boateng (Bayern Munchen), 15 Erik Durm (Borussia Dortmund), 2 Kevin Grosskreutz (Borussia Dortmund), 4 Benedikt Höwedes (Schalke 04), 5 Mats Hummels (Borussia Dortmund), 16 Philipp Lahm (Bayern Munchen), 17 Per Mertesacker (Arsenal Londra).;

 

Mijlocași:...... 14 Julian Draxler (Schalke 04), 3 Matthias Ginter (SC Freiburg), 19 Mario Gotze (Bayern Munchen), 6 Sami Khedira (Real Madrid), 23 Christoph Kramer (Borussia Mönchengladbach), 18 Toni Kroos (Bayern Munchen), 13. Thomas Muller (Bayern Munchen), 8. Mesut Ozil (Arsenal Londra), 10. Lukas Podolski (Arsenal Londra), 21. Shkodran Mustafi (Sampdoria Genova), 9. Andre Schurrle (Chelsea Londra) , 7 Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen).;

 

Atacant: 11 Miroslav Klose (Lazio Roma)..

 

Portugalia - selecționer Paulo Bento

 

Portari:... 12 Rui Patricio (Sporting Lisabona), 22 Beto (FC Sevilla), 1 Eduardo (Sporting Braga);

 

Fundași:...... 19 Andre Almeida (Benfica Lisabona), 2 Bruno Alves (Fenerbahce Istanbul), 5 Fabio Coentrao (Real Madrid), 21 Joao Pereira (FC Valencia), 14 Neto (Zenit Sankt Petersburg), 3 Pepe (Real Madrid), 13 Ricardo Costa (FC Valencia).;

 

Mijlocași:..... 8 Joao Moutinho (AS Monaco), 4 Miguel Veloso (Dinamo Kiev), 16 Raul Meireles (Fenerbahce Istanbul), 20 Ruben Amorim (Benfica Lisabona), 6 William Carvalho (Sporting Lisabona);

 

Atacanți:...... 7 Cristiano Ronaldo (Real Madrid), 11 Eder (Sporting Braga), 23 Helder Postiga (Lazio Roma), 9 Hugo Almeida (Beșiktaș Istanbul), 17 Nani (Manchester United), 15 Rafa (Sporting Braga), 18. Varela (FC Porto), 10. Vieirinha (VfL Wolfsburg).

 

Ghana - selecționer James Kwesi Appiah

 

Portari:... 12 Adam Larsen Kwarasey (Stromsgodset), 16 Abdul Fatau Dauda (Orlando Pirates), 1 Stephen Adams (Aduana Stars);

 

Fundași: 2 Samuel Inkoom (Platanias), 4 Daniel Opare (Standard Liege), 23 Harrison Afful (Esperance Tunis), 21 John Boye (Rennes), 19 Jonathan Mensah (Evian TG), 15 Rashid Sumaila (...... Mamelodi Sundows);

 

Mijlocași:...... 11 Sulley Muntari (AC Milan), 5 Michael Essien (AC Milan), 20 Kwadwo Asamoah (Juventus Torino), 8 Agyemang Badu (Udinese), 6 Afriyie Acquah (FC Parma), 7 Christian Atsu (Vitesse Arnhem), 14 Albert Adomah (Middlesbrough), 22 Wakaso Mubarak (Rubin Kazan), 10 Andre Ayew (Olympique Marseille), 17 Mohammed Rabiu (Kuban Krasnodar)....;

 

Atacanți:. 13 Jordan Ayew (Sochaux), 18 Abdul Majeed Waris (Valenciennes), 9 Kevin-Prince Boateng (Schalke 04), Asamoah Gyan 3 (Al-Ain)....

 

SUA - selecționer Jurgen Klinsmann

 

Portari:... 12 Brad Guzan (Aston Villa), 1 Tim Howard (Everton), 22 Nick Rimando (Real Salt Lake);

 

Fundași:...... 7 DaMarcus Beasley (Puebla), 5 Matt Besler (Sporting Kansas City), 6 John Brooks (Hertha Berlin), 20 Geoff Cameron (Stoke City), 21 Timmy Chandler (FC Nurnberg), 3 Omar Gonzalez (Los Angeles Galaxy), 23 Fabian Johnson (Borussia Mönchengladbach), 2 DeAndre Yedlin (Seattle Sounders FC)..;

 

Mijlocași: 15 Kyle Beckerman (Real Salt Lake), 11 Alejandro Bedoya (FC Nantes), 4 Michael Bradley (Toronto FC), 14 Brad Davis (Houston Dynamo), 10 Mix Diskerud (Rosenborg Trondheim), 16...... Julian Green (Bayern Munchen), 13 Jermaine Jones (Beșiktaș Istanbul), 19 Graham Zusi (Sporting Kansas City)..;

 

Atacanți:. 17 Jozy Altidore (Sunderland), 8 Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), 9 Aron Johannsson (AZ'67 Alkmaar), 18 Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes)....

 

Programul întîlnirilor din grupa G este următorul:

 

16 iunie: Germania - Portugalia, la Salvador, ora 19.00;

 

16 iunie: Ghana - SUA, la Natal, ora 01.00;

 

21 iunie: Germania - Ghana, la Fortaleza, ora 22.00;

 

22 iunie: SUA - Portugalia, la Manaus, ora 01.00;

 

26 iunie: SUA - Germania, la Recife, ora 19.00;

 

26 iunie: Portugalia - Ghana, la Brasilia, ora 19.00.

 

Loturile Si numerele jucătorilor din grupa H

 

Belgia - selecționer Marc Wilmots

 

Portari:... 1 Thibaut Courtois (Atletico Madrid), 12 Simon Mignolet (FC Liverpool), 13 Sammy Bossut (Zulte Waregem);

 

Fundași:..... 2 Toby Alderweireld (Atletico Madrid), 21 Anthony van den Borre (Anderlecht Bruxelles), 15 Daniel van Buyten (Bayern Munchen), 4 Vincent Kompany (Manchester City), 5 Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur), 3 Thomas Vermaelen (Arsenal Londra), 18 Nicolas Lombaerts (Zenit Sankt Petersburg), 23 Laurent Ciman (Standard Liege)...;

 

Mijlocași:. 6 Axel Witsel (Zenit Sankt Petersburg), 8 Marouane Fellaini (Manchester United), 16 Steven Defour (FC Porto), 19 Moussa Dembele (Tottenham Hotspur), 22 Nacer Chadli (Tottenham Hotspur), 7..... Kevin de Bruyne (Wolfsburg);

 

Atacanți: 9. Romelu Lukaku (Everton), 17 Divock Origi (OSC Lille), 10 Eden Hazard (Chelsea Londra), 11 Kevin Mirallas (Everton), Dries Mertens 14 (SSC Napoli), 20 Adnan Januzaj (..... Manchester United);

 

Algeria - selecționer Vahid Halilhodzici

 

Portari:... 16 Mohamed Zemmamouche (USM Alger), 23 Rais Mbolhi (TSKA Sofia), 1 Mohamed Cdric (CS Constantine);

 

Fundași:...... 12 Carl Medjani (Valenciennes), 20 Aissa Mandi (Reims), 2 Madjid Bougherra (Lekhwiya), 3 Faouzi Ghoulam (SSC Napoli), 5 Rafik Halliche (Academica Coimbra), 4 Essaid Belkalem (Watford ), 17 Lyassine Cadamuro (Real Mallorca), 6 Djamel Mesbah (Livorno), 22 Mehdi Mostefa (AC Ajaccio)...;

 

Mijlocași: 10 Sofiane Feghouli (FC Valencia), 19 Saphir Taider (Internazionale Milano), 8 Medhi Lacen (Getafe), 18 Abdelmoumen Djabou (Club Africain), 11 Yacine Brahimi (Granada), 14 Nabil Bentaleb (...... Tottenham Hotspur), 7 Hassen Yebda (Udinese), 21 Ryad Mahrez (Leicester City)..;

 

Atacanți:. 13 Islam Slimani (Sporting Lisabona), 15 Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), 9 Nabil Ghilaș (FC Porto)...

 

Rusia - selecționer Fabio Capello

 

Portari:... 1 Igor Akinfeev (ȚSKA Moscova), 12 Iuri Lodîghin (Zenit Sankt Petersburg), 16 Serghei Rîjikov (Rubin Kazan);

 

Fundași:...... 14 Vasili Berezuțki (ȚSKA Moscova), 4 Serghei Ignașevici (ȚSKA Moscova), 3 Georgi Șennikov (ȚSKA Moscova), 13 Vladimir Granat (Dinamo Moscova), 2 Aleksei Kozlov (Dinamo Moscova), 22 Andrei Eșenko (Anji Mahacikala), 23 Dmitri Kombarov (Spartak Moscova), 5 Andrei Semenov (Terek Groznîi)..;

 

Mijlocași:. 7 Igor Denisov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoev 10 (ȚSKA Moscova), 15 Pavel Mogileveț (Rubin Kazan), 8 Denis Glușakov (Spartak Moscova), 20 Viktor Faizulin (Zenit Sankt Petersburg), 17..... Oleg Šatov (Zenit Sankt Petersburg), 18 Iuri Jirkov (Dinamo Moscova).;

 

Atacanți: 9. Aleksandr Kokorin (Dinamo Moscova), 11 Aleksandr Kerjakov (Zenit Sankt Petersburg), 6 Maksim Kanunnikov (Amkar Perm), 21 Aleksei Ionov (Dinamo Moscova), 19 Aleksandr Samedov (Lokomotiv Moscova).....

 

Coreea de Sud - selecționer Hong Myung-bo

 

Portari:... 1 Jung Sung-Ryong (Suwon Bluewings), 21 Kim Seung-Gyu (Ulsan Hyundai), 23 Lee Bum-Young (Busan iPark);

 

Fundași:..... 20 Hong Jeong-Ho (FC Augsburg), 6 Hwang Seok-Ho (Sanfrecce Hiroshima), 2 Kim Chang-Soo (Kashiwa Reysol), 22 Park Joo-Ho (FSV Mainz), 5 Kim Young -Gwon (Guangzhou Evergrande), 4 Kwak Tae-Hwi (Al Hilal), 12 Lee Yong (Ulsan Hyundai), 3 Yun Suk-Young (Queens Park Rangers)...;

 

Mijlocași:..... 8 Ha Dae-Sung (Beijing Guoan), 14 Han Kook-Young (Kashiwa Reysol), 19 Ji Dong-Won (FC Augsburg), 16 Ki Sung-Yueng (Sunderland), 7 Kim Bo- Kyung (Cardiff City), 17 Lee Chung-Yong (Bolton Wanderers), 15 Park Jong-Woo (Guangzhou R & F), 9 Son Heung-Min (Bayer Leverkusen)...;

 

Atacanți:. 18 Kim Shin-Wook (Ulsan Hyundai), 13 Koo Ja-Cheol (FSV Mainz), 11 Lee Keun-Ho (Sangju Sangmu), 10 Park Chu-Young (Watford)....

 

PROGRAMUL întîlnirilor din grupa H este următorul:

 

17 iunie: Belgia - Algeria, la Belo Horizonte, ora 19.00;

 

17 iunie: Rusia - Coreea de Sud, la Cuiaba, ora 01.00;

 

22 iunie: Belgia - Rusia, la Rio de Janeiro, ora 19.00;

 

22 iunie: Coreea de Sud - Algeria, la Porto Alegre, ora 22.00;

 

26 iunie: Coreea de Sud - Belgia, la Sao Paulo, ora 23.00;

 

26 iunie: Algeria - Rusia, la Curitiba, ora 23.00.

 

 
Еще статьи...