Home Футбол Lotul național de fotbal a încheiat la egalitate meciul cu echipa Liechtensteinului

Selecționata Moldovei la fotbal a terminat ieri, la Vaduz, la egalitate (1-1) meciul din preliminariile Campionatului European cu reprezentativa Liechtensteinului.

Gazdele au deschis corul în minutul 20 prin Wieser. Oaspeții au egalat în minutul 43 cu un șut precis expediat de Boghiu. Ambele competitoare au avut șanse de a mai înscrie, dar au ratat.

Echipa moldoveană a evoluat în următoarea componență: Cebanu, Armaș, Epureanu (Carp,46), Erhan, Racu, Cojocari, Gațcan, Patraș (M.Antoniuc, 89), Dedov, Boghiu, Cheptine (Milinceanu, 36).

Partida a fost urmărită de circa 2 mii de spectatori.

Lotul național a acumulat două puncte și se situează pe ultimul loc în clasamentul grupei G. Prima poziție în top este deținută de echipa Austriei (16 puncte). Ea este urmată de formațiile Suediei (12 puncte), Rusiei (8 puncte), Muntenegrului (5 puncte) și Liechtensteinului (5 puncte).

Următorul meci fotbaliștii moldoveni îl vor juca pe 5 septembrie în deplasare cu liderul turneului, Austria.