Home Футбол Borussia este mai tare decît Bayern în Cupa Germaniei

Borussia este mai tare decît Bayern în Cupa Germaniei

Bayern Munchen şi Pep Guardiola şi-au luat rămas de la gîndul să realizeze tripla: titlu - Cupă - UEFA Champions League în acest sezon. Bavarezii, care sînt deja campioni în Bundesliga, au fost învinşi acasă în semifinalele Cupei Germaniei de Borussia Dortmund.

Calificarea s-a decis la penaltiuri, acolo unde jucătorii gazdelor au reuşit contraperformanţa să rateze patru lovituri de pedeapsă din tot atîtea executate: Philipp Lahm şi Xabi Alonso au alunecat în momentul şutului şi nu au prins cadrul porţii, Mario Gotze a fost blocat de Mitchell Langerak, în timp ce Manuel Neuer a nimerit doar bara. De partea cealaltă, singurul care a ratat a fost căpitanul Mats Hummels.

După primele 120 de minute, rezultatul a fost egal, 1-1. Robert Lewandowski a dechis tabela şi a înscris astfel în toate cele trei partide pe care le-a disputat împotriva fostei sale echipe. Egalarea a adus-o Aubameyang, cu un sfert de oră înainte de final.

Fanii gazdelor le-au pregătit o coregrafie specială celor doi jucători importanţi care au lipsit în ultima perioadă din cauza accidentărilor, Franck Ribery şi Arjen Robben, dar nu a fost cu noroc. Olandezul a intrat pe teren în minutul 68, dar s-a accidentat din nou după numai 16 minute.

Bayern (3-1-4-2): Neuer - Benatia, Boateng, Rafinha - Alonso - Weiser, Lahm, Alcantara, Bernat - Muller, Lewandowski

Antrenor: Pep Guardiola

Borussia (4-3-2-1): Langerak - Durm, Sokratis, Hummels, Schmelzer - Kuba, Bender, Gundogan - Kagawa, Reus - Aubameyang

Antrenor: Jurgen Klopp

După această calificare, Kloppo a aflat care va fi ultima partidă în care se va afla la cârma lui Dortmund: finala Cupei se va desfăşura pe 30 mai, iar adversara Borussiei va fi cîştigătoarea dintre Wolfsburg şi Arminia Bielefeld.

Sursă: DIGIsport