Home Alte sporturi

Alte sporturi

Simona Halep, acuzată de americani că apelează la on-court coaching

There are no translations available.

Presa americană a tratat pe larg finala de la US Open, când Serena Williams a provocat un scandal de proporţii, jurnaliştii susţinând că şi românca apelează la on-court coaching în turneele de Grand Slam, lucru interzis, dar ea nu este penalizată.

"La turneele de Grand Slam, aşa cum se întâmplă pe tot parcursul anului, această regulă este încălcată în mod constant atât de bărbaţi cât şi de femei. Oricine ar vrea să-l acuze pe Nadal pentru asta ar putea să o facă fără probleme. La fel se întâmplă şi cu Simona Halep, şi Djokovici.

Dar la ei nu se observă, chiar dacă antrenorul gesticulează clar către ei, cum a făcut-o antrenorul lui Williams. Aici este problema. Respectarea regulilor depinde de persoana care stă în scaunul arbitrului. Acea persoană nu este un robot", se arată în Washington Post, conform ziare.com.

Incidentul din finala de la US Open a început la 1-0 pentru Williams, în al doilea set. Arbitrul Ramos i-a acordat un avertisment pentru coaching, iar Serena a tunat: "Nu avem un cod. Nu trişez ca să câştig, prefer să pierd". După joc, antrenorul Mouratoglou a recunoscut că i-a dat indicaţii, dar că eleva sa nu a văzut semnele din tribună. Ulterior, ea a comis două duble greşeli şi a dat cu racheta de pământ. A primit un nou avertisment, iar a treia sancţiune a venit după o altă discuţie aprinsă cu Ramos.

Serena a pierdut finala cu Osaka şi pentru comportamentul ei a fost amendată cu 17.000 de dolari.

Radu Albot a stabilit o nouă performanţă în istoria sportului moldovenesc

Tenismanul moldovean Radu Albot a realizat ieri la turneul de Mare Slam US Open de la New York o nouă performanţă în istoria sportului moldovenesc, calificându-se în semifinala probei de dublu masculin, relatează MOLDPRES.

El a învins împreună cu tunisianul Malek Jaziri, în sferturile competiţiei, cu scorul 2-0 (7-5, 6-4) perechea britanico-braziliană Jamie Murray-Bruno Soares. „Radu Albot şi Malek Jaziri au oferit spectatorilor în ziua a zecea de concurs surpriza prin victoria obţinută în faţa campionilor ediţiei 2016, Jamie Murray-Bruno Soares, demonstrând cel mai frumos tenis”, scrie astăzi site-ul turneului.

În semifinalele turneului duetul moldo-tunisian se va întâlni cu tandemul polonez-brazilian Lukas Kubot-Marcelo Melo. Partida este programată pentru mâine, 7 septembrie.

La individual Radu Albot a fost învins în primul tur în patru seturi în patru seturi (7-5, 2-6, 6-4, 6-2) de australianul Nick Kyrgios.

Radu Albot se situează în prezent pe locul 95 în clasamentul ATP, iar cea mai bună plasare în ierarhia mondială – poziția a 81-a – a avut-o la 17 aprilie 2017. La dublu masculin el ocupă poziţia a 93-a, iar cea mai bună clasare – locul 68 – a înregistrat-o pe 22 iunie 2015.

Radu Albot (28 de ani) este cel mai bun tenisman moldovean. În cariera sa a obținut titlul de campion european Under-16, a câștigat 14 turnee Futures și 6 Challenger. Anul curent a promovat în faza a treia, în premieră, la turneul de Mare Slam de la Wimbledon. Este angajat în echipa sportivă a Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale.

Circa 20 de judocani moldoveni se vor pregăti de Mondiale la tabăra de la Cocieri

Chişinău, 3 sep. /MOLDPRES/. Circa 20 de judocani vor efectua, în ajunul Campionatului Mondial, un cantonament la tabăra sportivă de pe malul stâng al Nistrului de la Cocieri (Dubăsari), a declarat astăzi într-o conferință de presă antrenorul lotului național, Veaceslav Bacal, relatează MOLDPRES.

”Pregătirile de campionat vor demara joi, 6 septembrie, și vor continua circa două săptămâni. La Mondialele din anul curent vor participa șase judocani moldoveni. În primul rând este vorba despre Denis Vieru, Nicon Zaboroșciuc și Dorin Goțonoagă”, a spus Veaceslav Bacal.

”Mă simt relativ bine, deși am o întindere musculară pe care o tratez în prezent. Am să am un program special de pregătire în funcție de principalii mei adversari la campionat”, a declarat pentru agenție Denis Vieru.

Denis Vieru este campion european Under-21, iar Dorin Goțonoagă este campion european Under-23. Anul curent ei au devenit premianți la turneele internaționale de la Antalya, Budapesta, Praga, Antalya și Belgrad. Nicon Zaboroșciuc este premiant la Europenele de juniori, iar recent s-a situat pe locul 5 la turneul internațional de la Minsk.

Campionatul Mondial se va desfășura la Baku (Azerbaidjan) în perioada 20-27 septembrie.

Trei judocani moldoveni au cucerit până în prezent medalii la Mondiale. Victor Bivol (65 kg) a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere la ediția desfășurată la Paris (1997). Victor Florescu (90 kg) a devenit vicecampion mondial la Birmingham (1999), iar Sergiu Toma (81 kg) a cucerit bronzul la Mondialele din 2011 (Paris).

Djokovic a devenit primul din istorie care adună cele 9 turnee Masters

Novak Djokovic (31 de ani, locul 10 ATP) a câştigat pentru prima oară titlul la Cincinnati după ce l-a învins în finală pe elveţianul Roger Federer (37 de ani, locul 2 ATP), scor 6-4, 6-4. Sârbul a devenit astfel primul din istorie care adună toate cele 9 turnee Masters.

Este pentru prima oară când Novak Djokovic câştigă turneul ATP World Tour Masters 1.000 de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 5.669.360 dolari, după ce a pierdut în finala acestei competiţii de nu mai puţin de cinci ori, iar de trei ori, respectiv în 2009, 2012 şi 2015, chiar în faţa elveţianului Roger Federer.

Sârbul a obţinut astfel cel de-al al 31-lea titlu Masters din carieră.

Novak Djokovic a reuşit să-şi adjudece cel puţin o dată, după victoria de la Cincinnati, toate cele 9 turnee Masters, fiind primul jucător din istorie care izbuteşte asta.

Echipa CS Djoker Chişinău a obţinut al 6-lea titlu de campioană naţională la fotbal pe plajă

Formaţia CS Djoker Chişinău a devenit a şasea oară consecutiv, campioană naţională la fotbal pe plajă.

De această dată însă ea şi-a adjudecat titlul suprem într-un meci suplimentar („de aur”) disputat cu echipa Olimpia-Stels Bălţi. Asta pentru că la finele campionatului ambele au acumulat acelaşi număr de puncte. Partida desfăşurată a avut toate caracteristicele unei finale dramatice: CS Djoker a condus cu 4-2, dar cu puţin timp până la fluierul de încheiere a fost egalată (4-4), în reprizele suplimentare  dictate scorul a rămas nemodificat şi au urmat loviturile de departajare, după executarea cărora Djoker a învins cu 3-1.

"Echipele sunt de o valoare aproximativ egală. La 4-2 am avut victoria în buzunar, dar ne-am relaxat puţin, am comis greşeli şi am reluat totul de la început. A fost, până la urmă, un meci interesant şi asta-i esenţialul”, a declarat pentru mass-media căpitanul campioanei, Andrei Negară.

La ceremonia de premiere au participat Eduard Creţu, preşedintele Asociaţiei de fotbal pe plajă, Alexandru Golban, directorul echipelor de fotbal ale federaţiei naţionale de profil, Iurie Bulgăreanu, secretarul general al Asociaţiei de fotbal pe plajă. CS Djoker va reprezenta în primăvara anului viitor Republica Moldova în preliminariile Campionatului European.